Grand Prix Komeda: odsłaniamy pierwsze karty

Sześć filmów konkursowych, spotkania, pokazy specjalne, koncerty, wystawa, debata, warsztaty – przed nami Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Z publicznością spotka się Katarzyna Figura, a Jerzy Satanowski odbierze Nagrodę za Całokształt Twórczości. O kilku wydarzeniach Grand Prix Komeda, który odbędzie się w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim, poinformowali właśnie organizatorzy podczas konferencji prasowej.  

Nieodzowną częścią festiwalu jest konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Tytuły filmów i nazwiska kompozytorów biorących udział w konkursie podawane są podczas konferencji prasowej. Nie inaczej było w tym roku. O pierwszych szczegółach festiwalu poinformowali w poniedziałek, 3 kwietnia: Łukasz Maciejewski – dyrektor artystyczny wydarzenia, Maria Szeląg – dyrektor festiwalu i Ostrowskiego Centrum Kultury, które jest organizatorem GPK, oraz Sebastian Górski – wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W tym roku w konkursie zobaczymy sześć filmów. Są to:

– „Zadra”, reż. Grzegorz Mołda, muz. Przemysław Jankowiak,

– „Johnny”, reż. Daniel Jaroszek, muz. Michał Kush,

– „Nie zgubiliśmy drogi”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, muz. Jakub Ziołek,

– „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska, muz. Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska,

– „IO”, reż. Jerzy Skolimowski, muz. Paweł Mykietyn,

– „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak, muz. Jerzy Rogiewicz.

 

Muzykę w tych filmach oceniać będą: Tomasz Lach, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Pągowski i Aleksandra Popławska. To oni zdecydują, do którego z kompozytorów trafi statuetka Grand Prix Komeda oraz nagroda finansowa. A my dowiemy się o tym podczas gali podsumowującej festiwal – w sobotę, 17 czerwca, w Ostrowskim Centrum Kultury.

Podczas finałowej gali festiwalu obecny będzie także Jerzy Satanowski. Ten wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, autor wielu piosenek aktorskich, odbierze w Ostrowie Wielkopolskim Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.

Seriale „Ekstradycja” i „Boża podszewka”, filmy jak choćby „Dzień świra” Marka Koterskiego, „Magnat” Filipa Bajona, „Wrzeciono czasu” Andrzeja Kondratiuka oraz szlagiery do tekstów Agnieszki Osieckiej, które znamy na pamięć. To Jerzy Satanowski, kompozytor o bardzo rozpoznawalnym stylu – po pierwszych sekundach przecież wiemy, że to Satanowski, nikt inny, dlatego niezwykle się cieszę, że będzie z nami. Wraz z jego obecnością na festiwalu zorganizujemy spotkanie, będzie pokaz plenerowy i inne wydarzenia, o których niebawem – mówił Łukasz Maciejewski.

Festiwal to tradycyjnie nie tylko projekcje filmowe, ale i spotkania z gośćmi. Wszyscy nominowani w konkursie kompozytorzy potwierdzili przyjazd do Ostrowa Wielkopolskiego. Prócz autorów muzyki spotkamy się także z innymi ważnym twórcami filmowymi. Do Ostrowa przyjedzie na festiwal doskonale znana Katarzyna Figura, która spotka się z publicznością.

Będzie też mieć miejsce wystawa. – Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana wystawa prac Andrzeja Pągowskiego. Cieszy nas obecność na festiwalu tego znakomitego plakacisty  – mówi Maria Szeląg. – Na zakończenie Grand Prix Komeda natomiast zagrają laureaci konkursu Męskie Granie – formacja Bibobit z projektem „Osiecka” – dodaje Maria Szeląg.

Podczas wydarzenia będzie też mieć miejsce debata filmowa, podczas której twórcy będą rozmawiać o tym, czy kompozytorowi wolno wszystko… Będą też pokazy specjalne, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

12.Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Jego organizatorem jest Ostrowskie Centrum Kultury.

 

Skip to content