DAWID OGRODNIK

Aktor filmowy, teatralny i serialowy. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Najbardziej obiecujący i charyzmatyczny aktor młodego pokolenia – tak piszą o nim krytycy filmowi, którzy niejednokrotnie doceniani jego kunszt aktorski. Publiczności kinowej znany jest z takich pierwszoplanowych ról jak: rola Mateusza w filmie „Chce się żyć”, czy roli Sebastiana w filmie o grupie Paktofonika, pt. „Jesteś Bogiem”, jak też postać Tomasz Beksińskiego w produkcji „Ostatnia Rodzina”. Ostatnio również dał się poznać jako Zdzisław Najmrodzki „Najmro” w filmie „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”. Film, w którym go ostatnio zobaczyliśmy –„Johnny” – przyciągnął do kina ok. miliona widzów!

Chętnie też pokazuje się na małym ekranie. Telewidzowie mogli go oglądać między innymi w takich serialach jak: „Rojst”„Rojst’97”, „Rysa”.

Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii Film w 2014 r. Ponadto za rolę w filmie „Cicha noc” został ponownie nagrodzony Orłem oraz nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. W 2019 otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza” na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za rolę w filmie „Chce się żyć” nagrodzono go również Orłem. Kolejny Orzeł dla najlepszego aktora trafił w ręce Dawida Ogrodnika za rolę księdza Kaczkowskiego w filmie „Johnny”.

Fot. Jakub Nowicki/Studio Inigo

 

Skip to content