KRZYSZTOF A. JANCZAK

Krzysztof A. Janczak jest jednym z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia w Polsce. Absolwent muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, jako stypendysta Rządu Francuskiego oraz Fundacji Nadii i Lili Boulanger przeniósł się do Paryża, gdzie po pięciu latach ukończył kompozycję i orkiestrację w prestiżowej francuskiej uczelni École Normale de Musique de Paris oraz Konserwatorium Maurycego Ravela. W 2007 r. otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Srebrny Krzyż Zasługi za skomponowanie Symfonii Powstańców Warszawskich, utworu będącego hołdem młodego pokolenia dla młodych wówczas walczących w drugiej wojnie światowej. Swój warsztat doskonalił na licznych master classes prowadzonych przez wybitnych kompozytorów.

Laureat kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów muzyki poważnej i filmowej. W 2012 r. został nominowany do Nagrody Specjalnej RMF Classic dla młodego kompozytora muzyki filmowej roku. W 2017 r. wspierany listami polecającymi od Maxa Richtera i Moniki Willi (montażystki Michaela Haneke) został członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Od 2003 r., kiedy zadebiutował muzyką do filmu „Zima” nagrodzonego Złotą Kijanką na Festiwalu Camerimage, stworzył muzykę do ponad 70 filmów, kilkadziesiąt utworów orkiestrowych, kameralnych i fortepianowych wykonywanych na całym świecie oraz oprawę muzyczną dla takich stacji telewizyjnych jak Disney Channel, NBC Universal, 13th Street, Kabel Deutschland i wielu innych. Jest również regularnym gościem w Abbey Road Studios, orkiestrując i prowadząc nagrania z najlepszymi solistami i orkiestrami, m.in. London Symphony Orchestra.

 

Skip to content