MAGDA UMER

Pieśniarka, także aktorka, scenarzystka i reżyserka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej UW.

Laureatka I nagrody na festiwalu  FAMA w 1969 r. i w 1970 r. Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechniła się moda na piosenkę poetycką. Nagrała wiele płyt, m.in. „Koncert jesienny”, „Gdzie Ty jesteś”, „Wszystko skończone”, „Magda Umer” „O niebieskim pachnącym groszku”, „Koncert sprzed lat”, „Kołysanki Utulanki” – z  Grzegorzem Turnauem, w 2010 r. – „Noce i sny” ,  w 2012 r. „Wciąż się na coś czeka” i w roku 2013  DVD – zapis koncertu promującego tę płytę.

Kolejnym projektem artystki jest płyta „Duety – tak młodo jak teraz…” wydana w październiku 2015 r., do udziału w nagraniu zaproszeni  zostali znani  i cenieni artyści: Krystyna Janda, Anna Maria Jopek, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Grzegorza Turnau, Piotr Machalica, Wojciech Waglewski, Artur Andrus, Stanisław Sojka, Maciej Stuhr.  Album  uzyskała status złotej  płyty.

W październiku 2016 r. ukazała się najnowsza płyta „Bezsenna noc” .

Jest autorką i wykonawczynią autorskich recitali telewizyjnych: „Cienie”, „Na strychu”, „Wszystko już było”.

Tworzy widowiska poetyckie dla teatru, estrady i telewizji, programy poświęcone twórcom piosenki literackiej i studenckiej m.in.: Elżbiecie Adamiak, Wojtkowi Bellonowi, Leszkowi Długoszowi, Markowi Grechucie, Elżbiecie Wojnowskiej, Maciejowi Zembatemu, a także Agnieszce Osieckiej, Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu, Kalinie Jędrusik, Wojciechowi Młynarskiemu, Sewerynowi Krajewskiemu.

Wyreżyserowała spektakle teatralne: „Biała bluzka” 1987r. (i nowa wersja w 2010 r.),  „Kobieta zawiedziona” 1994 r.,  „Marlene” w 1999 r, (z Krystyną Jandą), dokonała adaptacji i wyreżyserowała spektakle w Teatrze Polonia: „Pod Mocnym Aniołem” – w 2012 r. i  „Zapiski z wygnania” w 2018 r. oraz koncerty „Zimy Żal” 1989 r. (z Jeremim Przyborą),  „Mężczyźni mojego życia” 1995 r. w Radiowej Trójce oraz „Trzymaj się swoich chmur” 2004 r. – koncert galowy przygotowany na 25-lecie PPA we Wrocławiu, poświęcony piosenkom Seweryna  Krajewskiego.

W 1992 r. zrealizowała estradowy program muzyczny „Big Zbig Show” (ze Zbigniewem Zamachowskim) oraz w 1997 r. wspomnieniowy program poświęcony Agnieszce Osieckiej „Zielono mi” na KFPP w Opolu.

Jest również autorką filmów dokumentalnych (poświęconych Jeremiemu Przyborze 1990 r. i Andrzejowi Nardellemu 1991 r.), a także telewizyjnych wywiadów – „Rozmów o zmierzchu i świcie” (z Agnieszką Osiecką) 1996 r. oraz „Dziecko szczęścia – czyli wiosna, lato, jesień, zima” – z Jeremim Przyborą 1988r., „Ich pierwsze miłości” 2000-2002, między innymi ze Stefanią Grodzieńską, Jeremim Przyborą, Wojciechem Mannem, Krystyną Jandą, Grzegorzem Turnauem, Marylą Rodowicz, ks. Kazimierzem Orzechowskim, Martą Mesaros, Januszem Gajosem itd.

Wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim stworzyła spektakl „Chlip Hop”, który  w latach 2007-2012  grany był  w Teatrze Ateneum w Warszawie i w teatrach w całej Polsce.  W grudniu 2008 r. został wydany przez AGORĘ na płytach DVD i CD.  Również z Andrzejem Poniedzielskim, od października 2006 do 2011 roku, na łamach Wirtualnej Polski prowadziła blog pod tym samym tytułem.

Jej ostatnim przedstawieniem jest, stworzony  razem z MUMIO, spektakl pt. „Przybora na 102” – premiera odbyła się w grudniu 2017 r. w Och-Teatrze,  z okazji 102.  rocznicy urodzin  Jeremiego Przybory. Od stycznia 2019 r. jest w stałym repertuarze Teatru Ateneum w Warszawie.

W kwietniu 2009 r. podczas jubileuszowego recitalu z okazji 40-lecia pracy artystycznej, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył artystkę Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Skip to content