KONCERTOWE GRAND PRIX KOMEDA

Trzy koncerty proponują w tym roku organizatorzy Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Usłyszymy dwa recitale: „Kocham i nienawidzę” Marka Koterskiego i Małgorzaty Bogdańskiej oraz Justyny Szafran „Nie ma. Osiecka/Satanowski”. Na finał natomiast zagra formacja Bibobit, a przewodnikiem w ich muzycznej podróży będą teksty Agnieszki Osieckiej.  

Pierwszy koncert odbędzie się w festiwalowy wtorek, 13 czerwca, o godz. 17.30. Wtedy recital „Kocham i nienawidzę” da duet Zakochani grafomani, czyli Marek Koterski i Małgorzata Bogdańska (koncert adresowany do widzów od 16. roku życia).

– Matek Koterski należy zdecydowanie do ukochanych reżyserów polskiego kina; kochany jest przez bardzo szeroką widownię, a także przez najbardziej wyrafinowanych krytyków filmowych. Jego filmy „Dzień świra”, „Baby są jakieś inne”, „Życie wewnętrzne”, opowieść stała o Adamie Miauczyńskim, to fenomen zarówno filmowy, jak i socjologiczny. Wielka radość, że Marek Koterski pojawi się na naszym festiwalu zarówno jako twórca, którego filmy będą pokazywane, bo w plenerze zobaczymy „Dzień świra”, a w Ostrowskim Centrum Kultury „Ajlawju” – oba z muzyką Jerzego Satanowskiego, laureata tegorocznej Nagrody za Całokształt Twórczości – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.

Niespodzianką dla Ostrowa będzie koncert „Zakochani grafomani”. Marek Koterski i Małgorzata Bogdańska razem zaśpiewają piosenki piosenek do tekstów Marka Koterskiego i muzyki Andrzeja Korzyńskiego, Arka Grochowskiego, Małgorzaty Bogdańskiej i tegoż Marka Koterskiego. Koncert dedykowany jest do widzów od 16 roku życia wzwyż.

 

Koncert Małgorzaty Bogdańskiej i Marka Koterskiego to jedno z trzech muzycznych wydarzeń 12. edycji festiwalu. W tym roku organizatorzy stawiają na twórczość Agnieszki Osieckiej. Jej teksty usłyszymy dwukrotnie. Podczas GPK we wtorek, 13 czerwca, o godz. 19, recital „Nie ma. Osiecka/Satanowski” da Justyna Szafran wraz z zespołem w składzie: Rafał Karasiewicz – piano i Kuba Olejnik – kontrabas.

Justyna Szafran, wielokrotnie nagradzana aktorka i piosenkarka, od kilkunastu lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu; ma też na swoim koncie występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Dotychczas wydała dwie solowe płyty: „Łagodna” oraz „Nie ma. Osiecka/Satanowski”, którą to usłyszymy w Ostrowie. Recital „Nie ma” to bezpretensjonalna i nieoczywista podróż w przeszłość, dojrzałe spotkanie artystki z twórczością Agnieszki Osieckiej. Podczas koncertu publiczność usłyszy piosenki z płyty „Dziękuję za świat” w nowych aranżacjach Rafała Karasiewicza i Kuby Olejnika.

 

Drugi raz usłyszmy teksty poetki na finał wydarzenia, w dniu 17 czerwca – wtedy koncert pt. „Osiecka” da formacja Bibobit. W ich podróży przez nowoczesny jazz po elektronikę słowo nie schodzi na drugi plan, tylko raczej staje się przepustką do wewnętrznego świata autorki. Osiecka jest w niej przewodnikiem we własnej osobie, bo to jej głos jest narratorem tego przedsięwzięcia. To wysokoenergetyczny, elektryzujący i (także dosłownie) poruszający spektakl. Na bazie koncertu powstał wydany w październiku, w 85. rocznicę urodzin Osieckiej, album Bibobit/Osiecka „Co to za czas”.

 

– Bibobit jest znakomitą propozycją na finał 12. Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda. To propozycja w swym brzmieniu świeża, w aranżacji nietuzinkowa, co w tym roku ma szczególnie ważne znaczenie. Koncert Bibobit/Osiecka to idealna wprost oś dla wydarzeń związanych z twórczością poetki, tym bardziej że tegoroczny laureat nagrody za całokształt twórczości – Jerzy Satanowski, oprawiał muzycznie jej wiersze – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury i festiwalu Grand Prix Komeda.

 

Muzyka rozbrzmiewa podczas festiwalu nie tylko jednak za sprawą koncertów. Przypomnijmy bowiem – nieodzowną częścią Grand Prix Komeda jest konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W tym roku o statuetkę i nagrodę finansową walczy siedmioro kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do sześciu filmów:

  • Przemysław Jankowiak za muzykę do „Zadry” w reż. Grzegorza Mołdy,
  • Michał Kush – muzyka do filmu „Johnny” w reż. Daniela Jaroszka,
  • Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska – „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska,
  • Paweł Mykietyn – „IO”, reż. Jerzy Skolimowski,
  • Jerzy Rogiewicz – „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak,
  • Jakub Ziołek – „Nie zgubiliśmy drogi”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal.

Jury 12. Grand Prix Komeda tworzą: Tomasz Lach – przewodniczący jury, Dorota

Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Pągowski i Aleksandra Popławska.

Werdykt poznamy 17 czerwca podczas gali finałowej. Wtedy też zostaną wręczone dwie inne nagrody: Publiczności oraz Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości, którą odbierze wybitny kompozytor Jerzy Satanowski.

Organizatorami Grand Prix Komeda, który rozpoczyna się 12 czerwca, są: Miasto Ostrów Wielkopolski i Ostrowskie Centrum Kultury. Festiwal honorowym patronatem objęła Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Szczegóły dotyczące festiwalu znajdują się na stronie: www.grandprixkomeda.pl

 

 

 

 

Skip to content