Na ekranie: Komeda

„Komeda na Komedzie” – to cykl, który niezmiennie towarzyszy festiwalowi filmowemu Grand Prix Komeda. W tym roku w jego ramach zobaczymy trzy filmy z muzyką patrona festiwalu.

Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy rozpoczyna się w poniedziałek, 12 czerwca. I właśnie tego dnia widzowie zobaczą film z muzyką patrona festiwalu. Pierwszy to obraz z 1959 roku – „Gdy spadają anioły” w reżyserii Romana Polańskiego. Jego główna bohaterka przywołuje w myślach obrazy ze swojej młodości, układające się w tragiczną historię wojennej miłości. Fragmenty filmu łączy ten sam motyw muzyczny – ułańska melodia skomponowana przez Krzysztofa Komedę. To etiuda dyplomowa Romana Polańskiego, w której – co ciekawe – wystąpił także i on sam.

Pierwszy dzień festiwalu to też pokaz specjalny w ramach Komedowego cyklu. Zobaczymy podczas niego film z ubiegłego roku – „Na zawsze Melomani”  w reż. Rafała Mierzejewskiego. Dokument opowiada o legendarnej formacji Melomani – pierwszym jazzowym zespole w Polsce. To podróż w czasie – do początków krajowego powojennego jazzu, dopełniona bogatymi materiałami archiwalnymi i wypowiedziami ikon polskiego jazzu. A dla mieszkańców Ostrowa także film ważny, bo stąd właśnie wywodzi się jeden z muzyków Melomanów – Witold Kujawski, który w tym zespole grał wraz z m.in.: Jerzym „Dudusiem” Matuszkiewiczem, Andrzejem „Idonem” Wojciechowskim, Andrzejem Trzaskowskim, Witoldem „Dentoksem” Sobocińskim, a także przez kilka lat z Krzysztofem Trzcińskim, późniejszym „Komedą”. O obrazie podczas festiwalu opowie natomiast Igor Mertyn. Gość tegorocznej edycji Grand Prix Komeda to autor scenariuszy filmowych (m.in. właśnie „Na zawsze Melomani”), reportaży i dramatów (m.in. „Mój jazz” o Andrzeju Idonie Wojciechowskim czy „Błąd w pisowni” o Bronisławie Kaperze) oraz producent filmów dokumentalnych.

Cykl „Komeda na Komedzie” dopełni film „Wyrok” z 1961 r. To jeden z pierwszych filmów Jerzego Passendorfera. Dramat psychologiczno-obyczajowy, w którym główne role zagrali Lidia Korsakówna, Wieńczysław Gliński, Józef Nowak i debiutujący sześcioletni Grzegorz Roman, ukazuje skomplikowaną sytuację dziecka i jego matki – alkoholiczki, której rodzicielskie prawa stają się przedmiotem rozprawy sądowej. Muzykę do filmu, który zobaczymy drugiego dnia festiwalu – 13 czerwca,  napisał Krzysztof Komeda.

– Niby wszystko już widzieliśmy, półka filmowa z nowymi kompozycjami Krzysztofa Komedy jest od dekad zamknięta, a jednak wciąż w dorobku patrona naszego festiwalu znaleźć można pozycje, które zaskakują. Takim odkryciem był dla mnie film Jerzego Passendorfera, „Wyrok” z oryginalną, niepokojącą partyturą Krzysztofa Komedy. Elementów „Komedowych” będzie w tym roku zresztą więcej. Nade wszystko zaś, w Ostrowie Wielkopolskim, nie tylko w czasie festiwalu, czuje się obecność Krzysztofa Komedy. W scenerii rynku, na ulicach, w sali kinowej. Ta obecność daje nam zapał do tworzenia jak najlepszego programu, jak najciekawszego festiwalu – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.

A dlaczego w ogóle Krzysztof Komeda w Ostrowie Wielkopolskim? Nieprzypadkowo. Patron festiwalu filmowego właśnie w tym mieście spędził lata swojej młodości – tutaj uczył się w szkole średniej i zdał maturę, tutaj przeżywał pierwsze fascynacje jazzem i zakładał swój zespół, tutaj także odkryty został jego talent jazzowy – przez muzyka Melomanów ostrowianina Witolda Kujawskiego. Ostrowski festiwal filmowy, który odbywa się od 2012 roku, propaguje i przypomina twórczość tego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej.

Oczywistym jest, że Krzysztof Komeda stał się filarem, osią naszego filmowego święta w Ostrowie Wielkopolskim. To od wielu lat sylwetka tego kompozytora staje się coraz bliższa i bardziej obecna w świadomości mieszkańców naszego miasta i regionu, a także gości filmowych corocznych spotkań, a tych zapraszamy z terenu całej Polski. Czy zatem mamy tu do czynienia z edukacją? Bez wątpienia tak. Uczyć i przybliżać sylwetkę Komedy chcemy. Otwartą księgą i skarbnicą wiedzy staje się dla nas nieprzerwanie Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy i przewodniczący festiwalowego jury. Takich perełek na festiwalu nie brakuje. Bo tu jest po prostu wyjątkowo – mówi Maria Szeląg, dyrektor festiwalu Grand Prix Komeda i Ostrowskiego Centrum Kultury.

  1. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach od 12 do 17 czerwca. Jego organizatorem jest Ostrowskie Centrum Kultury.

 

Skip to content