Pierwsze filmowe koty za płoty. Znamy jurorów i filmy konkursowe na 11. GPK

Za nami pierwsza konferencja prasowa, zapowiadająca ostrowski festiwal filmowy Grand Prix Komeda. Znamy już skład jurorów oraz tytuły siedmiu filmów, w których będą oni oceniać muzykę. 11. odsłona festiwalu ponownie będzie wypełniona wydarzeniami, tak więc warto rezerwować sobie czas od 29 maja do 4 czerwca na filmowe świętowanie w Ostrowie Wielkopolskim.

W poniedziałek, 28 marca, odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca Festiwal Filmowy. Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Pierwsze karty odsłonili: Łukasz Maciejewski – dyrektor artystyczny festiwalu, Maria Szeląg – dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora wydarzenia oraz wiceprezydent Ostrowa Sebastian Górski.

Po ubiegłorocznej zmianie daty festiwalu, spowodowanej pandemią, organizatorzy powrócili do stałego terminu. 11. Grand Prix Komeda rozpocznie się w niedzielę, 29 maja, a zakończy uroczystą galą w sobotę, 4 czerwca. Na zakończenie tradycyjnie poznamy werdykt jurorów, którzy będą oceniać muzykę w wyselekcjonowanych tytułach.

W tym roku nasze zaproszenie do grona jurorskiego już przyjęli: Tomasz Lach, który rokrocznie jest przewodniczącym jury, kompozytorzy – Jan Kanty Pawluśkiewicz, ubiegłoroczny laureat Grand Prix Komeda za muzykę do filmu „Mistrz” Bartosz Chajdecki, muzycy – Magda Umer i Jan Młynarski oraz reżyserka Maria Sadowska – mówi Łukasz Maciejewski.

To gremium, do którego dołączy jeszcze siódmy juror, zadecyduje o tym, do kogo w tym roku trafi nagroda Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę w polskim filmie. A o statuetkę i 30 tys. zł w tym roku walczyć będzie ośmioro kompozytorów, których dziełem jest muzyka do siedmiu obrazów. Są to:

– Auer – „Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska,

– Marcin Sucharski, Marta Kondej – „Magdalena”, reż. Filip Gieldon,

– Kamil „Holden” Kryszak – „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski,

– Krzysztof Janczak – „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke,

– Marcin Macuk – „Jakoś to będzie”, reż. Sylwester Jakimow,

– Marcin Masecki – „Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz,

– Cezary Skubiszewski – „Mosquito State”, reż. Filip Jan Rymsza.

Wszystkie te tytuły zobaczymy na festiwalu, co jest nie lada gratką dla publiczności.

Grand Prix Komeda to nie jedyna nagroda przyznawana podczas festiwalu. Od 2018 roku w Ostrowie wyróżniany jest szczególnie jeden kompozytor, który odbiera Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. Dotychczas taką nagrodę odebrali: Zygmunt Konieczny, Jan A.P. Kaczmarek, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Andrzej Korzyński. Ponadto przyznawane są także dwie nagrody. Inicjatorką jednej z nich – im. Wojciecha Jerzego Hasa – jest Wanda Ziembicka Has, a przyznawana jest ta Nagroda „niepokornemu twórcy”. Publiczność także decyduje o tym, kto – jej zdaniem – stworzył najlepszą muzykę do prezentowanych na festiwalu konkursowych obrazów.

Festiwal to oczywiście nie tylko nagrody, ale także koncerty, projekcje filmowe, spotkania. I tutaj gościem specjalnym będzie Janusz Gajos.

W tym roku festiwal zainauguruje wystawa duetu artystycznego pn. HOMEWORK, którego twórcami są Joanna Górska i Jerzy Skakun. Fantastyczna gra skojarzeń i fenomenalna forma graficzna –  mówi dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg. – Festiwal filmowy to obraz, ale i dźwięk. Koncert finałowy to jazzowy popis w wykonaniu Big Bandu Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie z programem pt. „Cinema Boogie”. Muzyków powiedzie dyrygent Piotr Kostrzewa, a wokalnie wystąpi Dorota Miśkiewicz. Ten akcent muzyczny na koniec festiwalu to nic innego jak znakomite połączenie z najnowszym filmem Janusza Majewskiego pt. „Jazz Outsider”. Jak co roku pojawią się warsztaty, telewizja filmowa, spotkania z książką, działania w plenerze… –  dodaje Maria Szeląg.

Na tygodniowy festiwal przyjazd do Ostrowa zapowiedziało już kilkudziesięciu gości. Będą z nami niemal wszyscy kompozytorzy muzyki w konkursowych obrazach, a także zaproszeni są reżyserzy, aktorzy, pisarze, ludzie kina. Nie zabraknie też akcentów związanych z patronem wydarzenia – Krzysztofem Komedą. Będzie więc z kim się spotkać, co oglądać, o czym rozmawiać podczas dorocznego filmowego święta w Ostrowie Wielkopolskim.

Skip to content