Posłuchajmy filmów na Grand Prix Komeda

Sześć filmów konkursowych zobaczymy na tegorocznym festiwalu Grand Prix Komeda. Muzykę w nich oceni pięcioosobowe jury, na którego czele niezmiennie stanie Tomasz Lach. Poza konkursem czekają nas spotkania ze znanymi gośćmi, pokazy specjalne, wystawa, debata i koncerty. A to wszystko w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwsze dni festiwalu to pokazy specjalne, retrospektywy, dokumenty i filmy muzyczne. Ostatnie dni to pokazy filmów, które biorą udział w konkursie Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. Przypomnijmy, w tym roku o statuetkę i nagrodę finansową walczy siedmioro kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do sześciu filmów:

 • Przemysław Jankowiak za muzykę do „Zadry” w reż. Grzegorza Mołdy,
 • Michał Kush – muzyka do filmu „Johnny” w reż. Daniela Jaroszka,
 • Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska – „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska,
 • Paweł Mykietyn – „IO”, reż. Jerzy Skolimowski,
 • Jerzy Rogiewicz – „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak,
 • Jakub Ziołek – „Nie zgubiliśmy drogi”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal.

Wraz z publicznością filmy oglądać będzie jury, które w tym roku tworzą: Tomasz Lach – przewodniczący jury, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Pągowski i Aleksandra Popławska. Werdykt poznamy 17 czerwca podczas gali finałowej. Wtedy też zostaną wręczone dwie inne nagrody. Jedna z nich to Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości, którą odbierze wybitny kompozytor Jerzy Satanowski. A druga to Nagroda Publiczności od widzów, którzy w trakcie festiwalu oddają głos na wybrane konkursowe obrazy.

O tym, co i kiedy będzie się działo w trakcie Grand Prix Komeda, informujemy szczegółowo na stronie www.grandprixkomeda.pl

Przypomnijmy jednak pokrótce:

 • W ramach konkursu Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym zostanie pokazanych sześć filmów oraz odbędą się spotkania z ich twórcami m.in. z aktorami: Dawidem Ogrodnikiem i Maciejem Stuhrem oraz kompozytorami: Jakubem Ziołkiem, Michałem Kuschem czy Jerzym Rogiewiczem.
 • Odbędą się pokazy specjalne i retrospektywy. Z widzami spotkają się: Marian Dziędziel (film „Piąta pora roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego), Krzysztof Zanussi („Liczba doskonała”), Katarzyna Figura („Chrzciny” w reż. Jakuba Skoczenia, „Ajlawju” Marka Koterskiego).
 • Do Ostrowa przyjedzie wybitny kompozytor Jerzy Satanowski, któremu zostanie wręczona Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości; widzowie zobaczą też filmy, do których skomponował muzykę.
 • Trzy koncerty. „Kocham i nienawidzę”: Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski, recital „Nie ma. Osiecka/Satanowski” w wykonaniu Justyny Szafran wraz z zespołem w składzie: Rafał Karasiewicz – piano i Kuba Olejnik – kontrabas. A na zakończenie usłyszymy formację Bibobit.
 • Wystawa „Jazzowo” prac Andrzeja Pągowskiego
 • Pokaz filmów w ramach cyklu Komeda na „Komedzie”: „Gdy spadają anioły” w reż. Romana Polańskiego z 1959 r., „Wyrok” Jerzego Passendorfera z 1961 r. Cykl dopełni dokument muzyczny z minionego roku – „Na zawsze Melomani” w reż. Rafała Mierzejewskiego, o którym opowie scenarzysta i producent filmów dokumentalnych Igor Mertyn.
 • Debata filmowców „Kompozytor też człowiek. Artysta w nowych czasach”, którą poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.
 • Warsztaty dubbingowe z Kasią Łaską.

 

12.Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Jego organizatorami są: Miasto Ostrów Wielkopolski i Ostrowskie Centrum Kultury. Festiwal honorowym patronatem objęła Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wydarzenia podczas Grand Prix Komeda będą mieć miejsce w salach Ostrowskiego Centrum Kultury, Forum Synagoga oraz w plenerze – w Amfiteatrze Miejskim.

 

 

 

 

 

Skip to content