Satanowski gościem Grand Prix Komeda

Jerzy Satanowski będzie specjalnym gościem 12. Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas finału festiwalu odbierze Nagrodę za Całokształt Twórczości, natomiast widzowie będą oglądać wybrane filmy, do których stworzył muzykę. O twórczości Satanowskiego opowiedzą zaproszeni goście: Katarzyna Figura, Marek Koterski czy Marian Dziędziel, muzyka kompozytora wybrzmi również podczas koncertu.  

Od kilku lat podczas Grand Prix Komeda przyznawana jest wybitnemu kompozytorowi muzyki filmowej Nagroda za Całokształt Twórczości. Dotychczas odebrali ją: Zygmunt Konieczny, Jan A.P. Kaczmarek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Korzyński oraz Henryk Kuźniak. W tym roku, podczas 12. edycji, Nagrodę Grand Prix Komeda,za Całokształt Twórczości odbierze Jerzy Satanowski. Wybitny kompozytor, dyrygent, reżyser. Jako kompozytor teatralny współpracował z największymi twórcami polskiego teatru, spod jego ręki wyszła muzyka do ponad 60 filmów, skomponował kilkaset piosenek, współpracował z najwybitniejszymi autorami tekstów. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Nowym w Poznaniu, a od 35 – z Teatrem Atelier w Sopocie, wyreżyserował kilkanaście autorskich spektakli muzycznych.

Seriale „Ekstradycja” i „Boża podszewka”, filmy jak choćby „Dzień świra” Marka Koterskiego, „Magnat” Filipa Bajona, „Wrzeciono czasu” Andrzeja Kondratiuka oraz szlagiery do tekstów Agnieszki Osieckiej, które znamy na pamięć. To Jerzy Satanowski, kompozytor o bardzo rozpoznawalnym stylu – po pierwszych sekundach przecież wiemy, że to Satanowski, nikt inny, dlatego niezwykle się cieszę, że będzie z nami. Wraz z jego obecnością na festiwalu zorganizujemy spotkania, będzie pokaz plenerowy, czy koncert – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.

Jerzy Satanowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym roku do tej kolekcji dołączy Grand Prix Komeda. Jerzy Satanowski odbierze tę nagrodę podczas uroczystej gali, zamykającej festiwal. Wcześniej spotka się także z publicznością po projekcji filmów, do których napisał muzykę: „Piąta pora roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego, „Ajlawju” w reż. Marka Koterskiego, „Dzień świra” w reż. Marka Koterskiego. W pierwszym ze spotkań uczestniczyć będzie także Marian Dziędziel (12 czerwca), w drugim – Katarzyna Figura (15 czerwca), trzecie natomiast zaplanowane jest w plenerze – w Amfiteatrze Miejskim (16 czerwca).

Film to nie jedyna odsłona twórczości kompozytora podczas festiwalu. W festiwalowy wtorek, 13 czerwca, o godz. 19, w Forum Synagoga zapraszamy na recital „Nie ma. Osiecka/Satanowski” Justyny Szafran wraz z zespołem w składzie: Rafał Karasiewicz – piano i Kuba Olejnik – kontrabas. Recital to bezpretensjonalna i nieoczywista podróż w przeszłość, dojrzałe spotkanie artystki z twórczością Agnieszki Osieckiej. Podczas koncertu publiczność usłyszy piosenki z płyty „Dziękuję za świat” w nowych aranżacjach Rafała Karasiewicza i Kuby Olejnika.

12.Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Jego organizatorami są: Miasto Ostrów Wielkopolski i Ostrowskie Centrum Kultury. Festiwal honorowym patronatem objęła Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Wydarzenia podczas Grand Prix Komeda będą mieć miejsce w salach Ostrowskiego Centrum Kultury, Forum Synagoga oraz w plenerze – w Amfiteatrze Miejskim.

Fot. Wiesław Czerniawski

 

 

 

 

 

Skip to content