ŁUKASZ MACIEJEWSKI, dyrektor artystyczny festiwalu
Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor książek, dyrektor festiwali. Absolwent filmoznawstwa na UJ w Krakowie, wieloletni wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi.
Moderator i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów filmowych w Polsce i w Europie. Dyrektor sześciu festiwali, m.in. „Kino na Granicy” w Cieszynie, „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim, „Wajda na Nowo” w Suwałkach, „Arcymistrzowie Kina” w Gdyni, kurator festiwalu „Tofifest” w Toruniu.
Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.
Uhonorowany medalem „Polonia Minor”, orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku” (czterokrotnie nominowany do tej nagrody), laureat „Złotej Róży”, statuetki „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „Art Kciuka”, „Sowy”. W 2022 roku otrzymał Nagrodę „Klaps” dla krytyka filmowego roku.
Stały ekspert filmowy i komentator w „Tygodniku Kulturalnym” w TVP Kultura, członek kapituły Paszportów Polityki, jako krytyk współpracuje z wieloma czasopismami i portalami. Był jurorem dziesiątek festiwali filmowych i teatralnych w Polsce i na świecie, autor ośmiu autorskich i współautor ponad czterdziestu zbiorowych publikacji książkowych. Wydał m.in. „Przygodę myśli”, „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”, „Danuta Stenka. Flirtując z życiem”, „Krystian Lupa. Koniec świata wartości”, „Wpadnij, to pogadamy…”.
W 2024 roku Prezydent Tarnowa uhonorował Łukasza Maciejewskiego tytułem „Ambasadora Tarnowa”.
Fot. Ksawery Zamoyski
MARIA SZELĄG, dyrektor festiwalu, p.o. dyrektora Ostrowskiego Centrum Kultury
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu i Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Menadżer kultury i artystka plastyk. Od roku 2005 związana z Ostrowskim Centrum Kultury. Inicjatorka i organizatorka wielu wystaw w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury. Autorka logotypu OCK i szaty graficznej jego oficjalnych wydawnictw, a także licznych plakatów, afiszy, folderów, tomików poezji, książek i wydawnictw muzycznych. Dwukrotnie wyróżniona tytułem Osobowość Ostrowskiej Kultury. Organizatorka dziesięciu edycji Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda.
Podczas poprzednich edycji odpowiedzialna za oprawę graficzną festiwalu filmowego (branding), autorka festiwalowych plakatów i afiszy, folderów oraz identyfikacji wizualnej wydarzenia.
Ewa Smolińska
Na festiwalu filmowym Grand Prix Komeda jest jedną z prowadzących spotkania z twórcami. Zajmuje się także sprowadzaniem filmów, wyświetlanych podczas wydarzenia.
Z wykształcenia bibliotekarz oraz kulturoznawca, przez 40 lat pracy zawodowej związana z ostrowską kulturą (pracowała w Ostrowskim Domu Kultury, Młodzieżowym Domu Kultury i Ostrowskim Centrum Kultury). Spełniała się zawodowo nie tylko jako organizatorka imprez kulturalnych, ale w wielu z nich prezentowała swój talent aktorski i krasomówczy.
Przez 24 lata, od 1996 roku, prowadziła działalność kina Komeda, a w 2014 roku została wyróżniona w skali ogólnopolskiej przez Stowarzyszenie Kina Polskie „Złotym Biletem”, wręczanym najlepszym kiniarzom.
Od początku funkcjonowania kina ożywiała pamięć o ostrowskim etapie życia Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Zorganizowała spotkanie ostrowskiego środowiska kulturalnego z żoną artysty Zofią Komedową i jej synem Tomaszem Lachem. Ocaliła także pamięć o Witoldzie Kujawskim, odkrywcy talentu jazzowego Komedy, członku legendarnego zespołu Melomani.
Od wielu lat z ogromnym powodzeniem frekwencyjnym prowadzi Klub Filmowy „Komeda na Wolności”.
W 2022 roku otrzymała tytuł Ostrowski Filar Kultury.
SEBASTIAN CEGLAREK, kierownik produkcji
z wykształcenia i pasji muzyk, z samej pasji technik sceny. Zawodowo zajmuje się produkcją wydarzeń, od umów począwszy, przez planowanie, na realizacji kończąc. Jego domeną są zwłaszcza koncerty.
W zespole festiwalowym, jako kierownik produkcji, odpowiada za logistykę i prawidłowy przebieg wydarzeń Grand Prix Komeda. Najmniej widoczny, najczęściej najbardziej zabiegany.
HANNA OLEJNIK
JAGODA KASZUBA
Ilustratorka, grafik, malarka, twórca mini-instalacji oraz form przestrzennych. Uwielbia tworzyć. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. W Ostrowskim Centrum Kultury grafik oraz organizatorka wystaw w Galerii PIK. Autorka licznych plakatów, afiszy, folderów zarówno dla OCK jak i logotypów i identyfikacji wizualnych różnych instytucji oraz firm. Projektantka oprawy graficznej płyt zespołów muzycznych. Dwukrotnie wyróżniona tytułem Osobowość Ostrowskiej Kultury. Nauczycielka Podstaw rysunku w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.
Podczas festiwalu Grand Prix Komeda zajmuje się wszystkimi sprawami graficznymi, wydrukami oraz promocją
Fot. Radosław Grabarek