Jacek Wójcicki na Grand Prix Komeda

Jacek Wójcicki na Grand Prix Komeda. Tego artystę zobaczymy na festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim w filmie „Ostatni dzwonek” z 1986 roku, po którym spotka się z publicznością. Wraz z nim rozmawiać z widzami o filmie będzie reżyserka Magdalena Łazarkiewicz.

Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim to wydarzenie, które bacznie śledzą kompozytorzy muzyki filmowej. Rozstrzygany jest podczas niego konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W tym roku w konkursowe szranki stanie sześcioro kompozytorów (w kolejności alfabetycznej): Bartosz Chajdecki – „Simona Kossak”, reż. Adrian Panek, Wojciech Frycz – „Sezony”, reż. Michał Grzybowski, Tomasz Gąssowski – „Wróbel”, reż. Tomasz Gąssowski, Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn, Paweł Lucewicz – „Napad”, reż. Michał Gazda, Stefan Wesołowski – „Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński.

Wszystkie konkursowe obrazy zostaną pokazane w trakcie festiwalu, a po projekcjach odbędą się spotkania z kompozytorami muzyki oraz twórcami filmu.

Grand Prix Komeda to także pokazy pozakonkursowe, retrospektywy, pokazy specjalne, w tym filmów, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda, oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Nie inaczej będzie w tym roku.

Drugiego dnia festiwalu organizatorzy zaplanowali pokaz filmu „Ostatni dzwonek” z muzyką Zbigniewa Preisnera. Gośćmi po projekcji będą: Magdalena Łazarkiewicz i Jacek Wójcicki. Magdalena Łazarkiewicz, jurorka w tegorocznym konkursie Grand Prix Komeda, to uznana i nagradzana reżyserka, scenarzystka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, autorka dokumentów i fabuł, spektakli teatralnych i cykli programów telewizyjnych. W Ostrowie Wielkopolskim mieliśmy już przyjemność ją gościć, tutaj zresztą przed sześcioma laty zdobyła Nagrodę Publiczności Grand Prix Komeda – wraz z autorem muzyki Antonim Komasą-Łazarkiewiczem – za film „Powrót”.

Jacek Wójcicki będzie na Grand Prix Komeda po raz pierwszy. To doskonale znany aktor, śpiewak i muzyk, który z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, widzieliśmy go też w wielu filmach.

Jacek Wójcicki to legenda krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, artysta stale koncertujący, nagrywający, kochany przez kolejne pokolenia miłośników piosenki literackiej, poetyckiej, satyrycznej. Nie wszyscy pamiętają jednak, że Jacek Wójcicki jest z wykształcenia aktorem i właśnie w tej roli, jako aktor, zawita na Grand Prix Komeda. Pełnometrażowym aktorskim debiutem Jacka Wójcickiego był legendarny już dzisiaj „Ostatni dzwonek”, film w reżyserii tegorocznej członkini jury Magdaleny Łazarkiewicz, z 1986 roku. Obraz – manifest młodości, wolności, wciąż aktualny i poruszający. Siłą „Ostatniego dzwonka” była także muzyka Zbigniewa Preisnera oraz pieśni śpiewane przez filmowego „Świra” – Jacka Wójcickiego. Jestem szczęśliwy, że w ramach „pokazów specjalnych” Grand Prix Komeda, odbędzie się spotkanie po latach – Jacka Wójcickiego i Magdaleny Łazarkiewicz. Nie mogę się tej rozmowy doczekać – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Spotkanie z Jackiem Wójcickim i Magdaleną Łazarkiewicz to nie jedyne wydarzenia specjalne na festiwalu Grand Prix Komeda. Jako że patronem festiwalu jest Krzysztof Komeda, zobaczymy w tym roku trzy obrazy, w których rozbrzmi muzyka tego związanego z Ostrowem Wielkopolskim jazzmana. Będą to: „Nad wielką wodą” w reż. Andrzeja Kondratiuka, spektakl „Sceny z życia Holly Golightly” w reż. Kazimierza Kutza oraz film Jerzego Skolimowskiego „Ręce do góry”. W tym ostatnim usłyszymy muzykę i Komedy, i Józefa Skrzeka, który jest tegorocznym laureatem Grand Prix Komeda za całokształt twórczości. Drugim obrazem, do którego muzykę napisał Józef Skrzek, a który zobaczymy na festiwalu, będzie „Pokój Saren. Opowieść autobiograficzna” w reż. Lecha Majewskiego. Po projekcji autor muzyki spotka się z publicznością.

Na inaugurację natomiast ciekawy, muzyczny dokument o legendzie polskiego jazzu, współtwórcy zespołu Melomani. „Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Wspomnienie”o tym filmie w reż. Marka Sierockiego i Mariusza Cieślika i o jego bohaterze rozmawiać będą: Paweł Brodowski, Tomasz Lach, współreżyser obrazu Marek Sierocki oraz narrator w filmie Jan Emil Młynarski.

Przypomnijmy, że podczas festiwalu odbędą się także dwa koncerty: „Cohen – Po miłości kres. Śpiewa Artur Żmijewski” oraz Urszuli Dudziak i Grzech Piotrowski Band, zobaczymy wystawę kostiumów Joanny Walisiak do filmu „Sezony” Michała Grzybowskiego, a także będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu z Anną Nehrebecką. Ta doskonale znana aktorka ta, odtwórczyni wielu głównych ról w filmach i serialach, honorowa obywatelka Ostrowa Wielkopolskiego, jest bohaterką książki pt. „Pani Anka. Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”.

Festiwal Grand Prix Komeda to nie tylko projekcje filmowe i konkurs muzyki filmowej – to także wyjątkowe spotkania z ludźmi, którzy tworzą historię polskiej kultury. W tym roku, ponownie mamy zaszczyt gościć artystów, których nazwiska budzą podziw i szacunek – legendy sceny i filmu, aktorów wybitnych, podejmujących nowe wyzwania i cieszących się niesłabnącym uznaniem widzów. Z niecierpliwością czekamy na spotkania z Jackiem Wójcickim, Anną Nehrebecką i Józefem Skrzekiem – każda z tych wizyt będzie dla naszej publiczności niezapomnianym przeżyciem – podkreśla Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak co roku nie zabraknie także warsztatów: ponownie – cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem – dubbingowych z Katarzyną Łaską oraz Telewizji Festiwalowej.

Organizatorami 14. Grand Prix Komeda Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy są Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski. Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 7 czerwca 2025 roku.

 

 

 

 

Przejdź do treści