Jacek Wójcicki na Grand Prix Komeda. Tego artystę zobaczymy na festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim w filmie „Ostatni dzwonek” z 1986 roku, po którym spotka się z publicznością. Wraz z nim rozmawiać z widzami o filmie będzie reżyserka Magdalena Łazarkiewicz.
Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim to wydarzenie, które bacznie śledzą kompozytorzy muzyki filmowej. Rozstrzygany jest podczas niego konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W tym roku w konkursowe szranki stanie sześcioro kompozytorów (w kolejności alfabetycznej): Bartosz Chajdecki – „Simona Kossak”, reż. Adrian Panek, Wojciech Frycz – „Sezony”, reż. Michał Grzybowski, Tomasz Gąssowski – „Wróbel”, reż. Tomasz Gąssowski, Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn, Paweł Lucewicz – „Napad”, reż. Michał Gazda, Stefan Wesołowski – „Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński.
Wszystkie konkursowe obrazy zostaną pokazane w trakcie festiwalu, a po projekcjach odbędą się spotkania z kompozytorami muzyki oraz twórcami filmu.
Grand Prix Komeda to także pokazy pozakonkursowe, retrospektywy, pokazy specjalne, w tym filmów, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda, oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Nie inaczej będzie w tym roku.
Drugiego dnia festiwalu organizatorzy zaplanowali pokaz filmu „Ostatni dzwonek” z muzyką Zbigniewa Preisnera. Gośćmi po projekcji będą: Magdalena Łazarkiewicz i Jacek Wójcicki. Magdalena Łazarkiewicz, jurorka w tegorocznym konkursie Grand Prix Komeda, to uznana i nagradzana reżyserka, scenarzystka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, autorka dokumentów i fabuł, spektakli teatralnych i cykli programów telewizyjnych. W Ostrowie Wielkopolskim mieliśmy już przyjemność ją gościć, tutaj zresztą przed sześcioma laty zdobyła Nagrodę Publiczności Grand Prix Komeda – wraz z autorem muzyki Antonim Komasą-Łazarkiewiczem – za film „Powrót”.
Jacek Wójcicki będzie na Grand Prix Komeda po raz pierwszy. To doskonale znany aktor, śpiewak i muzyk, który z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, widzieliśmy go też w wielu filmach.
– Jacek Wójcicki to legenda krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, artysta stale koncertujący, nagrywający, kochany przez kolejne pokolenia miłośników piosenki literackiej, poetyckiej, satyrycznej. Nie wszyscy pamiętają jednak, że Jacek Wójcicki jest z wykształcenia aktorem i właśnie w tej roli, jako aktor, zawita na Grand Prix Komeda. Pełnometrażowym aktorskim debiutem Jacka Wójcickiego był legendarny już dzisiaj „Ostatni dzwonek”, film w reżyserii tegorocznej członkini jury Magdaleny Łazarkiewicz, z 1986 roku. Obraz – manifest młodości, wolności, wciąż aktualny i poruszający. Siłą „Ostatniego dzwonka” była także muzyka Zbigniewa Preisnera oraz pieśni śpiewane przez filmowego „Świra” – Jacka Wójcickiego. Jestem szczęśliwy, że w ramach „pokazów specjalnych” Grand Prix Komeda, odbędzie się spotkanie po latach – Jacka Wójcickiego i Magdaleny Łazarkiewicz. Nie mogę się tej rozmowy doczekać – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.
Spotkanie z Jackiem Wójcickim i Magdaleną Łazarkiewicz to nie jedyne wydarzenia specjalne na festiwalu Grand Prix Komeda. Jako że patronem festiwalu jest Krzysztof Komeda, zobaczymy w tym roku trzy obrazy, w których rozbrzmi muzyka tego związanego z Ostrowem Wielkopolskim jazzmana. Będą to: „Nad wielką wodą” w reż. Andrzeja Kondratiuka, spektakl „Sceny z życia Holly Golightly” w reż. Kazimierza Kutza oraz film Jerzego Skolimowskiego „Ręce do góry”. W tym ostatnim usłyszymy muzykę i Komedy, i Józefa Skrzeka, który jest tegorocznym laureatem Grand Prix Komeda za całokształt twórczości. Drugim obrazem, do którego muzykę napisał Józef Skrzek, a który zobaczymy na festiwalu, będzie „Pokój Saren. Opowieść autobiograficzna” w reż. Lecha Majewskiego. Po projekcji autor muzyki spotka się z publicznością.
Na inaugurację natomiast ciekawy, muzyczny dokument o legendzie polskiego jazzu, współtwórcy zespołu Melomani. „Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Wspomnienie” – o tym filmie w reż. Marka Sierockiego i Mariusza Cieślika i o jego bohaterze rozmawiać będą: Paweł Brodowski, Tomasz Lach, współreżyser obrazu Marek Sierocki oraz narrator w filmie Jan Emil Młynarski.
Przypomnijmy, że podczas festiwalu odbędą się także dwa koncerty: „Cohen – Po miłości kres. Śpiewa Artur Żmijewski” oraz Urszuli Dudziak i Grzech Piotrowski Band, zobaczymy wystawę kostiumów Joanny Walisiak do filmu „Sezony” Michała Grzybowskiego, a także będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu z Anną Nehrebecką. Ta doskonale znana aktorka ta, odtwórczyni wielu głównych ról w filmach i serialach, honorowa obywatelka Ostrowa Wielkopolskiego, jest bohaterką książki pt. „Pani Anka. Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”.
– Festiwal Grand Prix Komeda to nie tylko projekcje filmowe i konkurs muzyki filmowej – to także wyjątkowe spotkania z ludźmi, którzy tworzą historię polskiej kultury. W tym roku, ponownie mamy zaszczyt gościć artystów, których nazwiska budzą podziw i szacunek – legendy sceny i filmu, aktorów wybitnych, podejmujących nowe wyzwania i cieszących się niesłabnącym uznaniem widzów. Z niecierpliwością czekamy na spotkania z Jackiem Wójcickim, Anną Nehrebecką i Józefem Skrzekiem – każda z tych wizyt będzie dla naszej publiczności niezapomnianym przeżyciem – podkreśla Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Jak co roku nie zabraknie także warsztatów: ponownie – cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem – dubbingowych z Katarzyną Łaską oraz Telewizji Festiwalowej.
Organizatorami 14. Grand Prix Komeda Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy są Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski. Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 7 czerwca 2025 roku.