Krzysztof Komeda na Grand Prix Komeda

Nazwisko patrona zobowiązuje. Wiedzą o tym organizatorzy Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Tegoroczna, 14. edycja, wydarzenia to między innymi trzy filmy z muzyką Krzysztofa Komedy i rozmowy po tematycznych projekcjach.

 Krzysztof Komeda (1931-1969) związany był w latach młodości z Ostrowem Wielkopolskim, gdzie uczył się w szkole ponadpodstawowej. To twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 60 filmów. Był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce – wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu.

Patronat Krzysztofa Komedy nad festiwalem w Ostrowie Wielkopolskim sprawia, że podczas wydarzenia pokazywane są filmy z jego muzyką. W tym roku, podczas 14. edycji, będą to trzy obrazy. Widzowie zobaczą film krótkometrażowy „Nad wielką wodą” w reż. Andrzeja Kondratiuka z 1962 roku oraz spektakl telewizyjny z 1972 roku „Sceny z życia Holly Golightly” w reż. Kazimierza Kutza.

Wydarzeniem będzie projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego „Ręce do góry” z 1967 roku. Dlaczego? Laureatem Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości jest Józef Skrzek.

Filmografia Skrzeka to w sumie kilkadziesiąt soundtracków, kompozycje pisane do dokumentów, filmów telewizyjnych czy Teatrów TV, do filmów czeskich czy japońskich. Z naszej perspektywy, z perspektywy Festiwalu im. Krzysztofa Komedy, unikatowa jest także współpraca Józefa Skrzeka z …Krzysztofem Komedą. W uwerturze, nakręconej przez Jerzego Skolimowskiego osiemnaście latach po realizacji „Rąk do góry” z 1967 roku z muzyką Krzysztofa Komedy, pojawiła się oryginalna kompozycja Józefa Skrzeka. Tym samym tegoroczny laureat „Grand Prix Komeda” za całokształt twórczości stał się niegdyś pełnoprawnym współkompozytorem z Krzysztofem Komedą – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.

Krzysztof Komeda i jego muzyka będą także jednym z akcentów spotkania, które poprowadzi Paweł Brodowski. Jego rozmówcami będą Marek Sierocki, Tomasz Lach i Jan Młynarski, a pretekstem do rozmowy z nimi będzie film „Jerzy Duduś Matuszkiewcz. Wspomnienie” w reż. Marka Sierockiego i Mariusza Cieślika.

Na film otwarcia tegorocznej edycji „Grand Prix Komeda” wybraliśmy premierowy dokument o Jerzym Dudusiu Matuszkiewiczu „Wspomnienie” w reżyserii Marka Sierockiego i Mariusza Cieślika. Jerzy Duduś Matuszkiewicz, nie tylko ze względu na legendarnych „Melomanów” i współpracę z Krzysztofem Komedą, wydaje się idealnym bohaterem otwarcia festiwalu filmowego promującego muzykę filmową. To prawdziwy gigant muzyki filmowej. Legendarne seriale: „Alternatywy 4”, „Wojna domowa”, „Janosik”, czy „Stawka większa niż życie”, a jeszcze fabuły, krótkie metraże, niezliczone szlagiery piosenkowe. „Jego muzyka jest jasna, pogodna, to czysta radość” – mówi w filmie Hanna Banaszak, dla której „Duduś” skomponował wiele przebojów. Tę jasność Jerzego Dudusia Matuszkiewicza odkrywamy również w tym udanym dokumencie – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. – Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu, popularnym dziennikarzem muzycznym, Markiem Sierockim, jednym z bohaterów dokumentu oraz z przewodniczącym jury GPK Tomaszem Lachem oraz z Janem Młynarskim. Rozmowę poprowadzi Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum”, wybitny popularyzator jazzu w Polsce i przyjaciel naszego festiwalu – dodaje Łukasz Maciejewski.

Patronat Krzysztofa Komedy to także wyjątkowe koncerty. W tym roku na finał muzyczne spotkanie: Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski Band.

Koncert finałowy na GPK to zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalu – nie tylko pod względem artystycznym, ale też emocjonalnym. W jego historii wielokrotnie powracały tematy Komedowe, prezentowane w znakomitych, często zaskakujących interpretacjach. Wystarczy wspomnieć Leszka Możdżera, Nigela Kennedy’ego, kwintet Wojtka Mazolewskiego czy Revel Babel Film Orchestrę L.U.C.-a. W tym roku na scenie pojawi się Ula Dudziak – artystka, która miała okazję współpracować z Komedą osobiście. To zapowiada wyjątkowy koncert, w którym historia i współczesność mogą spotkać się w jednym brzmieniu – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Warto dodać, że podczas festiwalu wręczana jest już wspomniana nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. Rozstrzygany jest także konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. I jedna, i druga wręczane są podczas gali finałowej, która w tym roku odbędzie się 7 czerwca.

Laureatem tegorocznej Nagrody Grand Prix Komeda  za Całokształt Twórczości jest Józef Skrzek, a do konkursu zakwalifikowano sześcioro kompozytorów, autorów  muzyki do następujących obrazów (w kolejności alfabetycznej):

  • Bartosz Chajdecki – „Simona Kossak”, reż. Adrian Panek
  • Wojciech Frycz – „Sezony”, reż. Michał Grzybowski
  • Tomasz Gąssowski – „Wróbel” reż. Tomasz Gąssowski
  • Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn
  • Paweł Lucewicz – „Napad”, reż. Michał Gazda
  • Stefan Wesołowski – „Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński

Ich muzykę będzie oceniać pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Tomasza Lacha, w składzie: Roma Gąsiorowska, Tomasz Makowiecki, Magdalena Łazarkiewicz oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Organizatorami 14. Grand Prix Komeda Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy są Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski. Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 7 czerwca 2025 roku.

 

 

Przejdź do treści