ANDRZEJ SMOLIK 

Jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce, który oprócz produkcji utworów i albumów dla innych artystów, wydaje swoje autorskie płyty. Muzyka SMOLIKA to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi, akustycznymi brzmieniami. SMOLIK z wielkimi sukcesami produkuje też muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych. Jest również autorem muzyki do wielu kampanii reklamowych oraz filmów fabularnych m.in. „Najmro”, „Nina“ czy seriali m.in.: „Zachowaj spokój ”, stworzonej na podstawie prozy Cobena Harlana. We wrześniu 2023 Smolik odebrał nagrodę główną za muzykę do filmu „Imago” w reż. Olgi Chajdas podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nazwisko SMOLIKA jest niezmiennie od kilku lat marką nierozerwalnie kojarzącą się nie tylko z muzyką, ale również z dobrym gustem, najświeższymi trendami i nowoczesną elegancją. Potwierdzają to nagrody, które otrzymał w ostatnich latach m.in.: Paszport Polityki, Fryderyki za produkcję roku 2006 i 2009 oraz dla najlepszego kompozytora 2003 i 2006, trzykrotna nominacja do nagrody MTV European Music Aword, Kreatura 2008 za wkład w muzykę reklamową.

 

Ostatnie projekty, za które odpowiada SMOLIK to m.in.: koncertowy album MIUOSH |SMOLIK | NOSPR, album „Historie” nagrany przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego,  EP Queen Of Hearts oraz album Smolik// Kev Fox, który  stworzył wspólnie z brytyjskim songwriterem Kevem Foxem, za który artyści odebrali Fryderyka 2016. SMOLIK to również doskonały aranżer i kierownik artystyczny projektów muzycznych tworzonych na specjalne okazje jak np. „Miasto jest nasze” dla miasta Opola, 120-lecie Sopotu, 105. rocznica Powstań Wielkopolskich czy kierownictwo muzyczne nad „Męskie Granie Orkiestra” (w latach 2014-2015) czy „Orkiestrą Orkiestr” (2019).

W październiku 2023 r. nakładem Kayaxu ukazał się kolejny album pod szyldem SMOLIK//Kev Fox pt. „Belly Of The Whale”.

Skip to content