ARTUR ŻMIJEWSKI

Aktor filmowy, teatralny i serialowy, reżyser

Przygodę z aktorstwem rozpoczął w Teatrze Współczesnym, gdzie debiutował w sztuce „Wieczór trzech króli”. W 1998 r. związał się z Teatrem Narodowym.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1984 r. w filmie ,,Dzień czwarty”. Znany z ról w takich filmach jak m.in.: „Stan posiadania” Krzysztofa Zanussiego, „Lawa” Tadeusza Konwickiego, „Trzy dni bez wyroku” Wojciecha Wójcika, „Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego, „Kamienie na szaniec” R. Glińskiego, „Mój rower” P. Trzaskalskiego, „Nigdy w życiu” R. Zatorskiego, „Złoto Dezerterów” J. Majewskiego, „Psy”, „Psy II: Ostatnia krew” W. Pasikowskiego oraz „Katyń” A. Wajdy (za rolę otrzymał nominację do nagrody Orzeł), „Atak Paniki” P. Maślony.

Telewidzom znany bliżej z takich seriali jak: „Na dobre i na złe”, „Matki żony i kochanki”, „Ekstradycja”, „Panny i wdowy”, „Fałszerze. Powrót sfory”, „Ojciec Mateusz”, „Chyłka”, „Odwróceni”, „Odwróceni. Ojcowie i córki”.

Sympatia widzów miała swoje przełożenie w nagrodach: aktor trzy lata z rzędu (2001-2003) otrzymywał Telekamerę dla Najpopularniejszego Aktora, co w efekcie zaowocowało Złotą Telekamerą. Został również wyróżniony „Wiktorem 2009” w kategorii Najpopularniejszy aktor telewizyjny. Otrzymał również nagrodę marszałka województwa lubuskiego za całokształt twórczości na 3. Kozzi Gangsta Festiwalu w Kargowej.

Z powodzeniem sprawdza się również jako reżyser. W tym roku zadebiutował fabułą pt. „Sami swoi. Początek”, a sam film spotkał się z entuzjastycznym odbiorem widzów.

Skip to content