DOROTA STALIŃSKA 

Wybitna aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka warszawskiej PWST, już na ostatnim roku studiów zaczęła występować w warszawskim Teatrze na Woli. Grała m.in. w spektaklach w Warszawskim Teatrze Powszechnym, Operze Bałtyckiej, Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz Teatrze Telewizji. Wielokrotnie grała w monodramach, a za stworzone w nich kreacje aktorskie była nagradzana (nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu za monodramy „Żmija” i „Utracona cześć Katarzyny Blum”).

Epizodycznie występowała w filmach, gdy jeszcze była na studiach. Na wielkim ekranie zadebiutowała w filmie  Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Pierwszoplanowa rola w filmie Barbary Sass „Bez miłości” (1980) rozpoczęła współpracę Doroty Stalińskiej z tą reżyserką. U Barbary Sass zagrała m.in. w: „Debiutantce” (1981), obsypanym nagrodami „Krzyku” (1982), „Dziewczętach z Nowolipek” i „Historii niemoralnej”.

Zagrała także m.in. w takich filmach jak: „Wahadełko” Filipa Bajona”, „Seksmisja” Juliusza Machulskiego. Dwukrotnie wcieliła się w postać Hanki Ordonówny w fabułach Janusza Rzeszewskiego: „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Występowała w filmach Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog trzy”), Jana Kidawy Błońskiego („Męskie sprawy”), Magdaleny Łazarkiewicz („Ostatni dzwonek”), Jerzego Skolimowskiego (30 Door key”), Janusza Majewskiego („Próba”).

Znana z charakterystycznych, zapadających w pamięć ról teatralnych i filmowych, za które była wielokrotnie nagradzana. Za rolę w filmie „Bez miłości” Barbary Sass  na 7. FPFF w Gdańsku otrzymała: Nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą, Brązowe Lwy Gdańskie oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za najlepszy debiut, po raz kolejny nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą otrzymała za występ w filmie „Krzyk” Barbary Sass na 9. FPFF w Gdańsku (1984) oraz została wyróżniona nagrodami CIDALC i CAALA na MFF w San Sebastian (1983). Dwukrotna laureatka „Złotej Kaczki” (1983 i 1990), w 2013 r. została uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużonych Gloria Artis.

W ostatnich latach szerokim echem odbiły się jej role w takich filmach jak: „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchman, „Moje Stare” Nataszy Parzymies, „Kogel Mogel 4”, „Kogel Mogel 5”, „Uwierz w Mikołaja” „Poskromienie złośnicy” – filmy w reż. Anny Wieczur, „Poskromienie złośnicy 2: Wiele hałasu o nic” – reż. Filip Zylber.

Aktorka wydała także trzy tomiki wierszy: „Pożyczone natchnienie”, „Niewierny czas” i „Agape” oraz wydała trzy płyty z piosenkami.

Znana jest również ze swojej działalności społecznej i samorządowej. Od 9 lat pełni funkcje radnej w sejmiku województwa mazowieckiego.

Skip to content