WŁODEK PAWLIK

Włodek Pawlik – światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, jedyny  laureat nagrody GRAMMY  w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble” (Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych.

Absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajdują się 44  autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, w tym muzyka do baletu „Flow”,opera „Via Sancta”, utwory wokalne inspirowane poezją.

Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reż. Borysa Lankosza (Złote Lwy za najlepszą muzykę na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji m.in.: „Within the Whirlwind” Marleen Gorris. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: „Misterium Stabat Mater” na fortepian jazzowy i chór gregoriański (2000 i 2005), jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii Muzyczne Wydarzenie Roku.

Cechą charakterystyczną języka muzycznego Pawlika jest unikalna, oryginalna umiejętność syntezy różnych gatunków muzycznych. Włodek Pawlik jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych współczesnych mistrzów muzycznego collage’u.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Gloria Artis, Honorowy Obywatel  Miasta Kalisza i Podkowy Leśnej, laureat Nagrody „Koryfeusz” Muzyki Polskiej  2014”, Artysta Roku 2014 Jazz Forum, laureat nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”

oraz nagród Stowarzyszenia Jazzowego Melomani (m.in. Grand Prix w 2021 roku). Jest laureatem m.in. nagrody indywidualnej Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco(1988).

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis (2002), wykładał m.in. na Eastman School of Music(U.S.A), Western Michigan University (U.S.A.), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Prezentował swoje jazzowe dokonania na IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999). Współpracował m.in. z tak wybitnymi amerykańskimi muzykami jazzowymi jak: Randy Brecker, Mike Stern, Arturo Sandoval,Billy Hart, Tom Kennedy, Richie Cole, Paul Wertico.

Jego najsłynniejsze, bestsellerowe albumy to: „Anhelli” (2005), „Night in Calisia” (2012), „America” (2015), „Songs Without Words” (2017), „Moniuszko/Pawlik – Polish jazz” (2019). W roku 2022 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu miała miejsce premiera musicalu „Irena – historia Ireny Sendlerowej”, do którego skomponował muzykę, przyjęta przez publiczność i krytyków z entuzjazmem. W sezonie  2017/2018. a także w roku 2023 sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu „Jazz w Łazienkach Królewskich – Włodek Pawlik przedstawia”.

Fot. Agencja Pawlik Relations

Skip to content