ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI

Polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek – artysta wszechstronny.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985).

Po studiach zadebiutował w Teatrze Studio w Warszawie. Przez lata związany  był w wieloma najważniejszymi scenami w kraju, w tym najdłużej z Teatrem Narodowym w Warszawie.  W tej chwili możemy go podziwiać na deskach: Teatru Stu w Krakowie, Teatru Polskiego, Teatru  Polonia  i Och-Teatru w Warszawie

Jego debiut w filmie to wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego z 1981 r. Za tym przyszły kolejne sukcesy i współpraca z wybitnymi reżyserami. Wystarczy wspomnieć kilka tytułów i nazwisk: „Dekalog.10”  oraz „Trzy  kolory” Krzysztofa Kieślowskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza, „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego, czy „Pianista” Romana Polańskiego.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, między innymi:

Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989). Nagrodzony Metronomem, nagrodą „Sztandaru Młodych” za rolę w przedstawieniu Big Zbig Show Magdy Umer w Teatrze Rampa w Warszawie (1993). Uhonorowany Nagrodą im. prof. Aleksandra Bardiniego na 18. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997). Laureat wyróżnień Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie – za rolę Onego II w Piaskownicy Walczaka w reżyserii Dariusza Gajewskiego (2006) i za rolę Roberta w Balladzie o kluczu Dobrzyckiego w reżyserii Waldemara Krzystka (2008).

Wyróżniony Złotą Odznaką w plebiscycie „Złota piątka” „TeleRzeczpospolitej” (1995) i Złotym Laurem „Przekroju” (1995).

Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za role: Króla w Ludożercy, Wicia w Zadzie wielkiego wieloryba, Piotra w Dotkniętych Wiesława Saniewskiego, Seweryna w Zabij mnie, glino Jacka Bromskiego i Artura Janickiego w Dekalogu. Dziesięć Krzysztofa Kieślowskiego (1989).

Laureat nagród za pierwszoplanowe role męskie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: za rolę Tomasza Siwka w Zawróconym Kazimierza Kutza (1994) i Mariana w Przybyli ułani Sylwestra Chęcińskiego (2006).

Dwukrotny zdobywca Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za rolę Edzia w filmie Cześć Tereska Roberta Glińskiego (2002) i za rolę Jaśka w filmie Zmruż oczy Andrzeja Jakimowskiego (2004). Wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości na 9. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy (2011). Trzykrotny zdobywca Wiktora (1992, 1993, 1997), dwukrotny zdobywca „Złotej Kaczki”, nagrody miesięcznika „Film” (1995, 2002).

Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Ostatnio można go zobaczyć w filmach młodych reżyserów: „Sweat” Magnusa von  Horna, „Noc w przedszkolu”  Rafała Skalskiego czy „Tarapaty” Marty Karwowskiej.

Dla miłośników filmów animowanych jest polskim głosem kultowej postaci Shreka.

Od wielu lat odwiedza sceny muzyczne w całej Polsce, gdzie koncertuje ze swoim recitalem „Nie tylko o Miłości”

 

Skip to content