Spotkania, warsztaty, wystawa

Wystawa, zbudowana wokół filmu „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchmana, warsztaty dubbingowe z Kasią Łaską i Anną Apostolakis, spotkanie autorskie, którego gośćmi będą: Michał Urbaniak, Jacek Górecki i Jan Kanty-Pawluśkiewicz. To wydarzenia, które będą towarzyszyć 13. edycji festiwalu filmowego Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Ostrowski festiwal to przede wszystkim konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. Sześciodniowe wydarzenie wypełnione jest konkursowymi pokazami oraz spotkania z gośćmi – twórcami kina. Mają też miejsce filmowe pokazy specjalne. Nie brakuje też innych wydarzeń: spotkań autorskich, wystaw czy warsztatów.

Festiwal startuje 10 czerwca. Już pierwszego dnia odbędzie się wernisaż wystawy, adresowanej nie tylko do pasjonatów kina. – Zaprezentowane zostaną obrazy z filmu „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, powstałego w 2023 roku, który do kin w całej Polsce przyciągnął ponad 1,8 mln widzów. Obrazy są ostatnimi klatkami ujęć filmu. Namalowane zostały w autorskiej technice animacji malarskiej. Obrazy wyszły spod pędzli artystów z całego świata m.in. z: Polski, Serbii, Ukrainy i Litwy – mówi Maria Szeląg, dyrektorka Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.

 

 

 

 

 

Na wtorek, 12 czerwca, zaplanowane jest spotkanie autorskie. Skoncentrowane będzie na dwóch książkach i ich bohaterach. „Michaś. Rozmowy z Michałem Urbaniakiem” to wywiad rzeka z legendą jazzu, artystą, który w swojej dziedzinie osiągnął najwyższe szczyty. Zapis rozmów z muzykiem, które przeprowadził wywodzący się z Ostrowa dziennikarz Jacek Górecki, w których dotyka się tak istotnych tematów dla Michała Urbaniaka jak jazz, ojcostwo, miłość, pasja, polityka, Ameryka czy Polska.

„Księgi nieczyste” Zygmunt Konieczny, Jan Kanty-Pawluśkiewicz to owoc kilkudziesięciu rozmów, w których uczestniczyli: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz i współautor książki Jakub Baran. O tych dwóch wydawnictwach rozmawiać z Łukaszem Maciejewskim będą podczas festiwalu: Michał Urbaniak, Jan Kanty-Pawluśkiewicz i Jacek Górecki.

 

 

 

 

 

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym Grand Prix Komeda są warsztaty dubbingowe. Odbywają się po raz kolejny, gdyż cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. Kasia Łaska, aktorka dubbingowa i wokalistka, której głosem śpiewała m.in. Elsa z „Krainy Lodu”, poprowadzi je po raz kolejny. Początkujący uczestnicy dowiedzą się m.in.: jak wygląda proces nagrania polskich wersji językowych dubbingu, jak odczytywać tekst oraz jak powinno wyglądać demo dubbingowe. Zaawansowani uczestnicy będą mogli praktykować zadania aktorskie i udoskonalić pracę z mikrofonem. Dla tej grupy dedykowane jest wyjątkowe spotkanie z Anną Apostolakis – reżyserką i aktorką dubbingową, której głosem mówią setki postaci z seriali i filmów animowanych. Praca pod okiem tych dwóch znakomitych osobowości dubbingowych będzie okazją do poszerzenia wiedzy i udoskonalenia swoich umiejętności dubbingowych. Warsztaty odbędą się ostatniego dnia festiwalu, 15 czerwca.

 

 

 

 

Warto dodać, że podczas całego festiwalu działa Telewizja Festiwalowa oraz wolontariat; chętni mogą przyjść na spotkanie organizacyjne 4 czerwca do Ostrowskiego Centrum Kultury.

  1. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbywa się w dniach od 10 odo 15 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Wydarzenie organizowane jest przez Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.
Skip to content