Wyjątkowe koncerty na Grand Prix Komeda

Korzyński Ultimate – Dominik Strycharski Akademia Pana Korzyńskiego oraz recital Zbigniewa Zamachowskiego. Te dwa wyjątkowe koncerty odbędą się podczas tegorocznej, 13. edycji Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Aktor teatralny i filmowy, jeden z najpopularniejszych swojego pokolenia – Zbigniew Zamachowski na festiwalu Grand Prix Komeda. W jego wykonaniu usłyszymy autorskie utwory oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców. Recital Zbigniewa Zamachowskiego, znanego aktora teatralnego i filmowego, to spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie. W koncercie autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Osieckiej, Nohavicy, Bukartyka, Stinga, Przybory, Wasowskiego i wielu innych. Nie zabraknie przeboju „Kobiety jak te kwiaty”, znanego z plebiscytu radiowej „Trójki”, pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”. Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista – Roman Hudaszek.

 

Recital Zbigniewa Zamachowskiego odbędzie się drugiego dnia festiwalu – we wtorek, 11 czerwca, w Forum Synagoga. Grand Prix Komeda zakończy się – tradycyjnie – także muzycznym wydarzeniem. Będzie to koncert Korzyński Ultimate – Dominik Strycharski Akademia Pana Korzyńskiego.

 

Festiwal Grand Prix Komeda chce być pomostem pomiędzy dawnym, obecnym, a przyszłym. Diagnozować, wyjaśniać, opowiadać o muzyce filmowej. I, przede wszystkim być może, stanowić miejsce, w którym kompozytorzy muzyki filmowej będą czuli się ważni. Najważniejsi –  mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda. – Dlatego obok przyznawanej przez jury nagrody za najlepszą muzykę w filmie danego sezonu, tak ważna jest dla nas nagroda za całokształt twórczości artystycznej. Teraźniejszość warto docenić przez tradycję. I o tej tradycji pamiętać. To nasz cel. W 2021 roku nagrodę za całokształt otrzymał Andrzej Korzyński, autor muzyki do ponad stu filmów m.in. Andrzeja Żuławskiego, Andrzeja Wajdy, czy do „Akademii Pana Kleksa”. Postanowiliśmy w tym roku uczcić szczególnie pamięć o naszym przyjacielu i wybitnym kompozytorze muzyki filmowej. Wydarzeniem gali finałowej, 15 czerwca, będzie koncert „Korzyński Ultimate” Dominika Strycharskiego z udziałem powołanego specjalnie na tę okazję Zespołu Akademii Pana Korzyńskiego. Zespół premierowo wykona znane i nieznane utwory wybitnego polskiego kompozytora, z naciskiem na brzmienie, ale także najbardziej znane utwory artysty z wokalami – dodaje Łukasz Maciejewski.

 

 

 

Twórczość Andrzeja Korzyńskiego obejmuje piosenki, muzykę filmową oraz elektroniczną i eksperymentalną. Punktem wyjścia utworów, które usłyszymy podczas koncertu, będą jego piosenki jak „Żółte kalendarze”, „Meluzyna”, które przedzielą bloki związane z konkretnymi filmami, a wśród nich „Akademia Pana Kleksa”, „Diabeł”, „Opętanie”, „Tulipan”, „Panna Nikt”. Zagra je zespół w składzie: Dominik Strycharski – śpiew, flety, elektronika; Joanna Halszka Sokołowska – śpiew, elektronika; Maja Laura Jaryczewska – śpiew, syntezator, fortepian; Grzegorz Tarwid – syntezator, fortepian; Igor Wiśniewski – gitara, elektronika; Kamila Drabek – kontrabas, gitara basowa; Jan Pieniążek – perkusja, instr. perkusyjne.

 

 

Koncert „Korzyński Ultimate” zaplanowany jest na finał Grand Prix Komeda – w sobotę, 15 czerwca. A co się jeszcze będzie podczas festiwalu działo? Przypomnijmy. Zobaczymy siedem filmów, biorących udział w konkursie Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. A nominowani do tegorocznego Grand Prix Komeda to:

  • Bartosz Chajdeckiza muzykę do filmu „Różyczka 2”, reż. Jan Kidawa-Błoński
  • Radzimir Dębski „Jimek”za muzykę do filmu „Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
  • Mery Komasa i Antoni Komasa-Łazarkiewiczza muzykę do filmu „Kajtek Czarodziej”, reż. Magdalena Łazarkiewicz
  • Łukasz Rostkowski„L.U.C.” za muzykę do filmu „Chłopi”, reż. DK Welchman, Hugh Welchman
  • Andrzej Smolikza muzykę do filmu „Imago”, reż. Olga Chajdas
  • Mikołaj Trzaskaza muzykę do filmu „Kos”, reż. Paweł Maślona
  • Zbigniew Zamachowskiza muzykę do filmu „Błazny”, reż. Gabriela Muskała

 

Muzykę oceniać będzie pięcioosobowe jury, któremu przewodniczyć będzie tradycyjnie Tomasz Lach. Prócz niego, skład gremium stanowić będą: aktorka Katarzyna Figura, reżyserka Dorota Kędzierzawska oraz kompozytorzy Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak. Nagroda zostanie wręczona podczas festiwalu, w sobotę, 15 czerwca, podczas gali finałowej.

– Uważam, że to był dobry rok dla muzyki filmowej. Propozycje konkursowe są na wysokim poziomie, urozmaicone stylistycznie. Jesteśmy z tego programu naprawdę dumni – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.

Podczas festiwalu nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości odbierze Włodzimierz Pawlik, toteż nie zabraknie obrazów, do których muzykę skomponował. Będą mieć miejsce pokazy specjalne, spotkania z gośćmi; zostanie też otwarta wystawa, na której zostaną zaprezentowane obrazy z filmu „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów.

Jak co roku o tej porze, nisko kłaniamy się patronowi naszego festiwalu filmowego, Krzysztofowi Komedzie. Jak się okazuje ten wyjątkowy kompozytor staje się nie tylko osią festiwalu, ale też kołem zamachowym, do poszukiwań muzycznych w świecie filmu – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.

  1. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca 2024 roku w Ostrowie Wielkopolskim.

– Ostrów Wielkopolski przez kilka dni każdego roku staje się stolicą filmową. W naszym mieście gościmy muzyków, aktorów i wielu, wielu artystów ze świata kina. Nie inaczej będzie w tym roku. Przed nami trzynasta edycja festiwalu. Zapraszam serdecznie już dziś – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wydarzenie organizowane jest przez Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski, a będzie się odbywać w Ostrowskim Centrum Kultury, Forum Synagoga i w plenerze.

 

Skip to content