Zapowiadamy 13. Grand Prix Komeda

Za nami konferencja prasowa zapowiadająca 13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy, który odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Znamy już tytuły siedmiu obrazów, które znajdą się w konkursie Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie, oraz nazwiska jurorów. Laureata poznamy tradycyjnie podczas gali finałowej, wtedy też Nagrodę za Całokształt Twórczości odbierze kompozytor Włodzimierz Pawlik.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 10 czerwca. Pierwsze dwa dni upłyną pod znakiem pokazów specjalnych oraz spotkań autorskich. I muzyki, bowiem recital da Zbigniew Zamachowski, któremu na fortepianie towarzyszyć będzie Roman Hudaszek. 

Nie zabraknie też obrazów, do których muzykę skomponował Włodzimierz Pawlik. Ten pianista jazzowy, który stworzył muzykę do filmów fabularnych, dokumentalnych, odbierze w Ostrowie Wielkopolskim Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.

Jesteśmy szczęśliwi, że obok nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”, „Orła” i nagrody za muzykę na festiwalu w Gdyni, obok Fryderyka i statuetki „Koryfeusza Muzyki”, już w czerwcu kolekcja sławy i chwały Włodzimierza Pawlika wzbogaci się o „Grand Prix Komeda” – nagrodę za całokształt twórczościmówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.

Nagroda zostanie wręczona podczas festiwalu, w sobotę, 15 czerwca. Tego dnia także poznamy laureata nagrody Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Konkurs Grand Prix Komeda jest bowiem osią festiwalu, wokół której jest komponowanych większość wydarzeń. I tak pokazy konkursowe z udziałem gości: twórców muzyki, reżyserów, aktorów, rozpoczną się w środę, 12 czerwca. Przez trzy dni publiczność zobaczy siedem zakwalifikowanych do konkursu obrazów. Oto one, w kolejności alfabetycznej:

  • „Błazny”, reż. Gabriela Muskała, muzyka: Zbigniew Zamachowski,
  • „Chłopi”, reż. DK Welchamn, Hugh Welchman, muzyka L.U.C. – Łukasz Rostkowski
  • „Imago”, reż. Olga Chajdas, muzyka: Andrzej Smolik,
  • „Kajtek Czarodziej”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, muzyka: Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz,
  • „Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, muzyka: Jimek – Radzimi Dębski,
  • „Kos”, reż. Paweł Maślona, muzyka: Mikołaj Trzaska,
  • „Różyczka 2”, reż. Jan Kidawa-Błoński, muz. Bartosz Chajdecki.

Mam poczucie, że tegoroczny konkurs stoi na naprawdę wysokim poziomie. Muzyka filmowa jest różnorodna, ciekawa, oryginalna. Jury – wyśmienite – będzie miało, tak czuję, ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony jazz, z drugiej – elektronika, z kolejnej – wspaniała muzyka ilustracyjna. Jestem też szczęśliwy, że już samo hasło: nominacja do Grand Prix Komeda działa niczym najwyższa forma wyróżnienia. Kompozytorzy znają nasz festiwal, uważają już samą nominację do Grand Prix  Komeda za powód do dumy. Bardzo nas to cieszy – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.

 Muzykę oceniać będzie pięcioosobowe jury, któremu przewodniczyć będzie tradycyjnie Tomasz Lach. Prócz niego, skład gremium stanowić będą: aktorka Katarzyna Figura, reżyserka Dorota Kędzierzawska oraz kompozytorzy Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak. Wszyscy będą obecni w Ostrowie i wraz z publicznością obejrzą konkursowe obrazy. Ich werdykt poznamy w sobotę, podczas gali finałowej w Ostrowskim Centrum Kultury. Zwycięzca konkursu wyjedzie z Ostrowa nie tylko ze statuetką, ale także z nagrodą finansową.

Konkurs to nie wszystko. Nie zabraknie też gości specjalnych, twórców kina i pisarzy, o spotkaniach z którymi będziemy informować niebawem.

Wydarzeniem z pewnością – i to nie tylko dla pasjonatów kina – będzie wystawa.

– Zaprezentowane zostaną obrazy z filmu „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, powstałego w 2023 roku, który do kin w całej Polsce przyciągnął ponad 1,8 mln widzów. Obrazy są ostatnimi klatkami ujęć filmu. Namalowane zostały w autorskiej technice animacji malarskiej. Obrazy powstały spod pędzli artystów z całego świata, m.in. z: Polski, Serbii, Ukrainy i Litwy. W trakcie postprodukcji filmu „Chłopi” powstało ponad 1600 obrazów – mówi Maria Szeląg, dyrektorka Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.  

Wernisaż wystawy zaplanowany jest na pierwszy dzień festiwalu, natomiast całość zostanie zamknięta – tradycyjnie – koncertem finałowym „Korzyński Ultimate”. To będzie wyjątkowe wydarzenie, poświęcone zmarłemu przed dwoma laty Andrzejowi Korzyńskiemu. Ten wybitny kompozytor gościł w Ostrowie w 2021 roku, wtedy też odebrał tutaj Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. W ostrowskim koncercie „Korzyński Ultimate” wystąpi zespół Akademia Pana Korzyńskiego, powołany specjalnie przez Dominika Strycharskiego.

 

  1. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca 2024 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Wydarzenie organizowane jest przez Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.
Skip to content